Türk Dünyasında farklı alanlarda gerçekleştirilen ortak çabaların turizm alanında da sürdürülmesi ve akademik işbirliği sağlanması amacıyla tertip edilen Türk Dünyası Turizm Sempozyumu’nun beşincisi Kazakistan’ın Taraz Şehrinde M. Kh. Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ev sahipliğinde 13-15 Haziran 2019 tarihlerinde yapılmıştır. Sempozyum süresince 18 genel oturum, 2 ana oturum ve 2 master class bünyesinde toplam 76 bildiri sunulmuştır. Fakültemizden 6 öğretim üyesinin katıldığı sempozyumda 7 farklı ülkenin 20 üniversitesinden 110 bilim adamı yer almıştır.

Sempozyumun çalışmaları medyada geniş olarak yer almıştır. İki ulusal televizyon kanalında sempozyum haberleri gösterilmiştir. Bölgesel ve ulusal düzeydeki 3 gazeteye röportajlar verilmiştir. Sempozyum çalışmaları hakkında tüm bilgiler düzenli olarak sosyal medyada yayınlanmıştır.

Yazım kurallarına uygun olarak tasarlanan makalelerin tam metinlerinin 30 Haziran 2019 tarihine kadar Sempozyum Düzenleme Kurulu'na sunulmasına karar verilmiştir. Düzenleme kuruluna ulaşan tam metin bildiriler hakem incelemesinin ardından bildiriler kitabında yer alacak ve seçili bildiriler Türkiye ve Kazakistan'daki bilimsel dergilerde yayınlanacaktır. Altıncı Türk Dünyası Turizm Sempozyumunun 2020 yılında Denizli’de Pamukkale Üniversitesi tarafından tertip edilmesine karar verilmiştir.