Öğretim Üyemiz Dr. Hakkı ÇILGINOĞLU 28 Ocak 2020 tarihinde Silifke Ticaret ve Sanayi odası tarafından düzenlenen ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ile İstanbul Ticaret Odası’nın da destek verdiği “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Endüstrisinde İhracat Potansiyeli” konferansına konuşmacı olarak katılmıştır. Yapmış olduğu konuşmada “  Dünyada Tıbbi ve Aromatik bitkilerin ithalatının en fazla ABD, JAPONYA, ALMANYA ve FRANSA tarafından en fazla ihracatın ise ÇİN, ABD, ALMANYA ve HİNDİSTAN tarafından yapıldığını belirtmiş, özellikle bu bitkilerden elde edilen uçucu yağların ilaçtan boyaya kozmetikten gıdaya kadar çok geniş bir yelpazade kullanıldığını ve gün geçtikçe bu alana olan talebin arttığını belirtmiştir. 2010 yılından beri Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden elde edilen uçucu yağların ihracatında büyük bir artış görülmüştür. 2010 yılının tümünde 41 Milyon Dolarlık uçucu yağ ihracatı gerçekleşirken bu rakam 2019 yılının ilk çeyreğinde aşılmıştır. 2019 yılının ilk çeyreğinde uçucu yağ ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %11 oranında artarak 44 milyon dolara ulaşmıştır. Devlet teşvikleri ve özellikle de Kasım 2017 yılında çıkarılan 379 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürürlüğe konulan düzenlemeyle birlikte hazine arazileri Tıbbi ve Aromatik Bitki tarımı için “Rayiç bedelinin binde biri oranında” kiraya verilmektedir. Bu uygulama ve desteklerle birlikte ihracat rakamının yıl sonuna kadar  180 milyon dolar olarak gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Nane, Biberiye, Gül gibi aromatik bitkilerin işlenmesiyle elde edilen uçucu yağlar ülkemizde büyük oranda Isparta, Burdur ve Antalya yöresinde yetiştirilmekte ve ihracatta litre fiyatı 12.000 dolara kadar alıcı bulabilmektedir.

2019 yılının ilk çeyreğinde uçucu yağ ihracatının %38’i Avrupa ülkelerine yapılmıştır. Uçucu yağlara özellikle dünyanın kozmetik devi Fransa ve Dünyanın önemli ilaç üreticilerinden biri olan Almanya büyük ilgi göstermektedir.

2019 yılının ilk üç ayında uçucu yağların ihracatında ilk sırayı 5,6 Milyon Dolar ile İran alırken bunu 4,4 Milyon Dolar ile Fransa ve 4,1 Milyon Dolar ile Rusya izlemiştir. Birleşik Arap Emirlikleri 3,7 Milyon Dolar ile ile dördüncü sırada yer alırken bu sıralamada Dünya’nın önemli ilaç üreticilerinden biri olan Almanya 3,5 Milyon Dolar ile beşinci sırada yer almıştır.

Günümüzde sentetik kimyasalların sağlığa olan zararları da göz önüne alındığında Küresel trendte Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin giderek önem kazanmaktadır.  Dünya Sağlık Örgütü kayıtlarına göre Dünya nüfusunun %70-%80’ i geleneksel tıptan yararlanmaktadır.  Japonya’ da yazılan ilaçların %80’nin Almanya’ da ise %60’nın bitkisel kökenli olduğunu ülkemizde ise bu oranın %1 düzeyinde kaldığını ancak son yıllarda özellikle fitoterapi uzmanlaşmasına önem verildiğini ve bitkisel kaynaklı ilaçlara geçiş sürecinin hızlandığını belirtmiştir.