Kastamonu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) destekleriyle Prof. Dr. Kutay OKTAY ve Yüksek Lisans Öğrencisi Hamitcan SÖNMEZ tarafından sürdürülen “Türk Dünyası Ülkelerinde Ortak Bir Turizm Portalı Oluşturulması” projesi kapsamında tasarlanan Türk Dünyası Turizmi Ortak Web Portalı kullanıma açıldı. Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak 3 dilde yayınlanan ve www.turkicworldtourism.com adresinden ulaşılabilen portalın mobil uyumlu versiyonu ve sosyal medya hesapları da aktif olarak potansiyel turistlere ve araştırmacılara hizmet vermeye başladı.

Türk Dünyası ülkelerinin turistik değerlerini bir bütün olarak ortaya koymayı amaçlayan proje, Türk Dünyası Turizmi ile ilgili bilgi almak veya turist olarak ziyaret etmek isteyen kişiler ve araştırmacılar için bilgi kaynağı olması, günden güne artan ülkeler arasındaki turizm rekabeti karşısında bu ülkelere karşı olan turizm talebinin artmasına katkı sağlaması ve Türk Dünyası coğrafyasında yaşayan halkların birbirlerini daha yakından tanımaları ve yakınlaşmalarının sağlanmasını açısından önem arz etmektedir.

Türk Dünyası turizminin tanıtımında önemli bir rol oynayacak portal, Bağımsız ve Özerk Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Türk Dünyası’nın turistik destinasyonlarını aynı çatı altında toplayarak bir bütün olarak kullanıcıların deneyimine sunmaktadır. Bunun yanı sıra Türk Dünyası turizmine ait önemli haberler ve elektronik kütüphane de portalda yer almaktadır.

Ayrıca proje kapsamında bilimsel bir çıktı olarak “Türk Dünyası Ülkelerinde Ortak Bir Turizm Portalı Model Önerisi” isimli tez araştırmasının savunması 14 Şubat Cuma günü Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde gerçekleşmiştir. Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kutay OKTAY danışmanlığında Yüksek Lisans Öğrencisi Hamitcan SÖNMEZ tarafından hazırlanan tez çalışmasının jürisine Kastamonu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin PAMUKÇU ve Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sedat İPAR katıldı.